یک میلیون دستگاه وانت بار برون شهری کارت هوشمند ندارند، فرصت 20 روزه برای دریافت سهمیه سوخت

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، دغاغله مقام مسئول سازمان راهداری با اعلام این که بیش از یک میلیون دستگاه وانت بار برون شهری کارت هوشمند ندارند، گفت:از اول بهمن 98 سهمیه سوخت بر اساس بارنامه تخصیص می یابد.

یک میلیون دستگاه وانت بار برون شهری کارت هوشمند ندارند، فرصت 20 روزه برای دریافت سهمیه سوخت

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ خاتون شرقی، غلامحسین دغاغله درباره آخرین شرایط تخصیص سهمه سوخت وانت بارها، اظهار کرد: بر اساس قوانین بالادستی هرگونه تردد در جاده های برون شهری نیازمند سند حمل یعنی بارنامه دارد. سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای به منظور سازماندهی و ایجاد انتظام در نحوه بهره برداری و تردد وانت بار ها در جاده های برون شهری و همچنین ارتقا سطح ایمنی در جاده های کشور دستورالعمل مربوط به ساماندهی این ناوگان را جهت تسهیل اخذ کارت هوشمند ناوگان و راننده از 2 سال قبل ابلاغ کرده بود.

وی ادامه داد: بر این صاحبان و رانندگان وانت بار ها ملزم شده اند که برای تردد در جاده ها باید سند حمل یا همان بارنامه را دیافت کنند. از یسوی دیگر با توجه به این که بحث سهمیه بندی سوخت اجرایی شده است مقرر شده ناوگان وانت بار بر اساس میزان پیماش مطابق اسناد حمل، سوخت مورد نیاز تخصیص داده شود.

وی شرح داد: یکی از ملزومات مباحث مربوط به پیمایش این است که راننده و ناوگان باید کارت هوشمند داشته باشند تا بتوانند بارنامه گرفته و در جاده ها تردد داشته باشد.

مدیرکل دفتر حمل کالا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: بنابراین مطابق اطلاعات بارنامه ها، میزان پیمایش وانت بار ها در هر ماه محاسبه شده و سوخت بر اساس پیمایش به این ناوگان تعلق می گیرد.

*سهمیه علی الحساب وانت بار ها

دغاغله افزود: در مرحله اول تخصیص سهمه سوخت شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران برای وانت بار ها کم مصرف 300 و برای وانت بار ها پر مصرف 400 لیتر به صورت علی الحساب در نظر گرفت. از ماه آینده (بهمن 98) بر اساس اسناد حمل به وانت بار ها سوخت تعلق می گیرد و صاحبان و رانندگان این ناوگان باید تا اول بهمن 98 کارت هوشمند را دریافت کنند تا بتوانند بارنامه حمل بگیرند.

وی تاکید کرد: به همین دلیل از همه صاحبان و رانندگان وانت بار ها تقاضا می کنیم به مراکز مجاز صدور کارت هوشمند در سراسر کشور مستقر در پایانه های ادارات کل برای ثبت نام مراجعه کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چه تعداد وانت بار در کشور داریم، اظهار کرد: بر اساس آمار حدود 2 میلیون و 200 هزار دستگاه وانت بار در کل کشور داریم که تعدادی از آن ها در حوزه درون شهری و برون شهری فعالیت می کنند. حدود 50 درصد (1.1 میلیون دستگاه) وانت بار ها برون شهری هستند و باید برای فعالیت اسناد حمل (بارنامه) دریافت کنند و چنانچه تا اول بهمن کارت هوشمند و سند حمل را دریافت نکنند هم پلیس با این ناوگان برخورد می کند هم این که در تخصیص سهمه سوخت دچار مشکل خواهند شد.

وی در پاسخ به این پرسش که از 1.1 میلیون دستگاه وانت بار فعال در حوزه برون شهری چه تعداد کارت هوشمند دارند، گفت: واقعیت آن است که استقبال صاحبان و رانندگان وانت بار ها برای کارت هوشمند خیلی کم بوده است؛ مهم ترین دلیل این بوده که نیازی به دریافت کارت هوشمند نمی دیدند چراکه تخصیص سوخت بر اساس پیمایش نبود. ضمن این که خیلی از رانندگان و صاحبان وانت بار به واسطه آنکه در جاده ها اعمال قانون نمی شد و به اصطلاح سختگیری آنچنانی برای بارنامه نبوده تا امروز حدود 70 هزار دستگاه برای کارت هوشمند ثبت نام کرده و آنرا دریافت کرده اند.

مدیرکل دفتر حمل کالا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود:حدود 20 روز است که اطلاع رسانی درباره ضرورت دریافت کارت هوشمند وانت بار ها را انجام داده و حتی بنر هایی را در مراکز عمده بار نصب کرده ایم. برای صدور بارنامه نیز تمهیداتی را پیش بینی کرده ایم و هم شرکت های حمل ونقل موجود خدمات رسانی می کنند، هم این که شرکت های وانت باری تاسیس کرده ایم تا با شرایط بسیار خوب بارنامه صادر کنند.

دغاغله شرح داد: پروسه دریافت کارت هوشمند ناوگان وانت بار و راننده بر اساس دستور رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای بسیار تسهیل شده و با سطح سواد خواندن و نوشتن برای رانندگان کفایت می کند.

وی اعلام نمود: هزینه صدور کارت هوشمند ناوگان و راننده وانت بار ها بسیار ناچیز است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "یک میلیون دستگاه وانت بار برون شهری کارت هوشمند ندارند، فرصت 20 روزه برای دریافت سهمیه سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک میلیون دستگاه وانت بار برون شهری کارت هوشمند ندارند، فرصت 20 روزه برای دریافت سهمیه سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید