یک جهادگر هستم،همین!

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، 9سال قبل و خیلی اتفاقی گام در راهی گذاشت که امروز نتیجه اش دورهمی حدود 800جوان تحصیلکرده از گوشه و کنار این کشور است. دانشجو، پزشک، مهندس، داروساز و... با چند فراخوان او و دوستانش دورهم جمع شدند تا باری از دوش مردم مناطق محروم بردارند.

یک جهادگر هستم،همین!

وبلاگ خاتون شرقی- مهین قاسمخانی: این 800نفر در قالب 2گروه جهادی انواع خدمات پزشکی و پیراپزشکی را به ساکنان مناطق محروم ارائه می کردند تا این که موضوع شیوع ویروس کرونا به موضوع روز کشور تبدیل شد. حالا آنها هم دوش به دوش مردم و مسئولان، داوطلب خدمت شده اند. به شهرهای آلوده می فرایند تا هرکاری که از دستشان برمی آید انجام دهند. از یاری در بیمارستان ها گرفته تا ضدعفونی معابر.

تابستان سال89 وقتی چشمش به آن آگهی افتاد فکرش را هم نمی کرد یک آگهی بتواند تا این حد راستا زندگی اش را عوض کند. تعطیلات تابستانی آن سال به نظرش خیلی طولانی و کسل نماینده بود. دنبال راهی بود تا تابستان را به بطالت نگذراند. آن روز وقتی آگهی جمعیت هلال احمر را دید با آرنج به پهلوی دوستش زد و گفت: موافقی در این کلاس ها شرکت کنیم؟ هم حوصله مان سر نمی رود و هم یک چیزی یاد می گیریم که بعدها به دردمان می خورد. اینگونه بود که مجتبی به همراه یکی از دوستان صمیمی اش در کلاس آموزش یاری های اولیه که جمعیت هلال احمر برگزار می کرد شرکت کردند و این آغازی شد برای یک راه طولانی.

مجتبی صادقی گنجه، اکنون جوانی29ساله است. فوق لیسانس کشاورزی دارد و شغلش آزاد است، اما بیشتر وقتش را صرف خدمت به مردم کشورش می نماید. او می گوید: شرکت در کلاس های آموزشی هلال احمر و ورود به این حوزه سبب شد تا با آدم هایی آشنا شوم که با تمام وجود برای مردم کار می کردند. با خیرانی آشنا شدم که در خدمت محرومان بودند. همین آشنایی ها سبب شد تا خودم نیز وارد یکسری فعالیت های خیرخواهانه شوم و در نهایت با همراهی تعدادی از دوستانم گروه های جهادی منادیان صلح و احیاء القوب را ایجاد کردیم.

صادقی با آنکه از مؤسسان و یکی از اعضای اصلی این گروه های جهادی است، اما میلی به صحبت در این باره ندارد و می گوید: من فقط یک جهادگرم. همین و دیگر هیچ.

گروه های جهادی که او و دوستانش ایجاد نموده اند نه تنها در مناطق محروم و حاشیه تهران، بلکه در دورافتاده ترین نقاط ایران فعالیت می نمایند. او می گوید: دوستان من از کوره های آجرپزی شهرری گرفته تا دورافتاده ترین شهرها و روستاها سر می زنند و به مردم خدمت می نمایند. بیشتر خدماتی که ما ارائه می کنیم از جنس بهداشتی و درمانی است. جمع زیادی از پزشکان، دندانپزشکان و پیراپزشکان عضو گروه های جهادی ما هستند، اما به جرئت می توانم بگویم گروه دندانپزشکی ما یکی از کامل ترین گروه هاست که خدمات متنوعی ارائه می نماید.

گروه های جهادی احیاءالقلوب و منادیان صلح علاوه بر خدمات بهداشتی و درمانی در زمینه تهیه و توزیع بسته های حمایتی هم فعال است. صادقی می گوید: هرسال به مناسبت عیدنوروز بسته کالایی به خانواده های نیازمند می دادیم، اما سال جاری به خاطر مسائل پیش آمده و گرفتاری های کاری که برای اعضای گروه ایجاد شد، هنوز پیروز به این کار نشده ایم. هرچند ناامید نیستم و امیدوارم در روزهای باقی مانده بتوانیم این بسته ها را تهیه و بین خانواده های نیازمند توزیع کنیم.

  • فعال ترین مربی

صادقی گنجه در کنار همه فعالیت های خیرخواهانه اش، اکنون جوان ترین عضو شورای اجرایی جمعیت هلال احمر شهرری و پویاترین مربی امداد و نجات در جمعیت هلال احمر شهرری هم هست. او می گوید: برنامه های کلان جمعیت هلال احمر شهرری باید با نظر و تأیید شورای اجرایی عملیاتی گردد. شورای اجرایی درباره لزوم اجرای برنامه های جمعیت و مفید بودن آنها نظر می دهد و رئیس جمعیت هم باید به نظرات شورای اجرایی توجه داشته باشد. اعضای شورای اجرایی با رای اعضای جمعیت و برای 4سال انتخاب می شوند.

صادقی از هر لحظه زندگی اش برای آموزش دانسته هایش استفاده می نماید. او می گوید: اکنون در شهرری به غیر از من فقط یک مربی آقا داریم و با توجه به تعداد کلاس هایی که برگزار کردم و تعداد افرادی که آموزش دادم، در سال1397 به عنوان فعال ترین مربی جمعیت هلال احمر استان تهران مورد تقدیر قرار گرفتم.

اشتیاق او برای آموزش دانسته هایش به دیگران حد و مرزی ندارد. حتی از فضای مجازی هم غافل نشده و گروهی مجازی ایجاد نموده تا به کسانی که فرصت شرکت در کلاس هایش را ندارند آموزش دهد. می گوید: آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه است. سال 1392 یا 93 بود که جمعیت هلال احمر یک دوره آموزش مربیگری برگزار کرد و من چون پیش از آن در کلاس های آموزشی این جمعیت شرکت نموده بودم علاقه مند شدم تا در این دوره آموزشی شرکت کنم. دوره خیلی سختی بود؛ چیزی شبیه به کنکور که از حدود هزارنفری که ثبت نام نموده بودند، شاید فقط 100نفر قبول شدند که من هم جزو آنها بودم. حالا خوشحالم که می توانم دانسته هایم را رایگان دراختیار مردم بگذارم.

  • به ما بپیوندید

صادقی به دلیل دانش و آگاهی هایی که در زمینه مبانی پزشکی کسب نموده به خوبی می داند اپیدمی یعنی چه و اگر مردم عمق خطر اپیدمی را درک ننمایند، می تواند چه خطری را متوجه جامعه کند. او از همان نخستین روزهای اپیدمی ویروس کرونا خانواده اش را در خانه قرنطینه نموده است. می گوید: چند روز قبل در اثر یک حادثه دچار شکستگی در ناحیه پا شدم و حالا چندوقتی است که پایم را گچ گرفته اند. من اغلب در خانه نیستم، اما این اتفاق سبب شد تا این روزها در کنار خانواده باشم. با قوانین سختگیرانه اعضای خانواده را قرنطینه نموده ام. پیشگیری همواره بهتر از درمان است. اگر مردم هشدارها را جدی نگیرند بی تردید شاهد ابتلای بسیاری از هموطنان مان به ویروس کرونا خواهیم بود. این خانه نشینی اجباری فرصت خوبی است تا یک بار دیگر در کنارهم بودن را تجربه کنیم.

این روزها صادقی خیلی دلتنگ دوستان جهادی خودش است. جهادگران بی ادعایی که در این روزهای سخت بیکار ننشسته و در شهرهای شمالی و قم کوشش می نمایند تا با یاری دیگران جلو انتشار ویروس کرونا را بگیرند. بی صبرانه منتظر است تا گچ پایش را باز نمایند و بتواند به دوستان جهادی خود ملحق گردد.

او در سرانجام می گوید: به این فکر کنید که سهل انگاری ما در خصوص این بیماری می تواند به قیمت جان دیگران تمام گردد. من از خانواده خودم، هم به خاطر همراهی شان در زمینه فعالیت های خیرخواهانه من و هم به خاطر همکاری شان در رعایت قوانین قرنطینه خانگی سپاسگزارم. امیدوارم آن دسته از خانواده ها که هنوز این موضوع را جدی نگرفته اند نیز به ما بپیوندند.

این 800نفر در قالب 2گروه جهادی انواع خدمات پزشکی و پیراپزشکی را به ساکنان مناطق محروم ارائه می کردند تا این که موضوع شیوع ویروس کرونا به موضوع روز کشور تبدیل شد. حالا آنها هم دوش به دوش مردم و مسئولان، داوطلب خدمت شده اند. به شهرهای آلوده می فرایند تا هرکاری که از دستشان برمی آید انجام دهند. از یاری در بیمارستان ها گرفته تا ضدعفونی معابر.

منبع: همشهری آنلاین

به "یک جهادگر هستم،همین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک جهادگر هستم،همین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید