یادمان شاه آشوری در کرمانشاه کشف شد

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، سجاد علی بیگی، سرپرست هیأت باستان شناسی درباره این کاوش گفت: هیاتی متشکل از باستان شناسان ایرانی از اوایل فروردین ماه 1400، کاوش های باستان شناختی را در قباق تپه کوزران در شهرستان کرمانشاه شروع نموده اند. قباق تپه بقایای استقرار مهم و وسیعی است که حداقل از هزاره سوم پیش از میلاد تا دوره اسلامی مسکون بوده است.

یادمان شاه آشوری در کرمانشاه کشف شد

عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی ادامه داد: باستان شناسان به دنبال کشف سرنخی از حضور آشوریان در قباق تپه و برای پاسخ به پرسش هایی در مورد کارکرد و قدمت محوطه با موافقت پژوهشکده باستان شناسی و مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، راهی این محوطه باستانی شده اند.

او اضافه نمود: طی آنالیز ها و بازدیدهای پیشین در این محوطه بخشی از یک قاب سنگی دور پاشنه در کشف شد که کاملاً به سبک و سیاق هنر آشورِ نو حجاری شده و نشان می داد که احتمالاً مرکزی اداری یا پایگاهی آشوری در این مکان وجود داشته است.

علی بیگی اضافه نمود: با توجه به این یافته، اهمیت محوطه و موقعیت راهبردی آن در شمال ماهیدشت، فصل نخست پژوهش های باستان شناسی در این محوطه شروع شد.

به گفته او، در دو گمانه کوچک حفرشده در این محوطه، تا به امروز بقایایی از دوره ساسانی، آشور نو و هزاره دوم پیش از میلاد و در میان مواد سطحی، سفال هایی از دوره اشکانی و سلوکی به دست آمده است.

این باستان شناس مهم ترین یافته این فصل را کشف تکه ای از یک سنگ یادمان سلطنتی آشوری با 23 سطر نوشته به خط میخی دانست که به استناد آن معتقد است: پس از فتح این محوطه توسط آشوریان برپا شده است.

علی بیگی اظهار کرد: این سنگِ یادمان به زمان سارگنِ دوم، شاه نیرومند آشوری مربوط است که به یادبود ششمین لشگرکشی وی برپا شده و حاوی اطلاعاتی از وقایع تاریخی پنجمین و ششمین سال سلطنت وی (717-716 پ. م) است.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: این کشف تاریخی دریچه تازه ای را به روی مطالعات آشورشناسی در ایران خواهد گشود و باستان شناسان امیدوارند در فصل های آینده بتوانند اطلاعات بیشتری از استقرار عصر آهن III (دوره آشور نو) این محوطه به دست بیاورند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،علی بیگی یادآور شد: این پژوهش با اعتبار دانشگاه رازی و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است.

منبع: گردشبان

به "یادمان شاه آشوری در کرمانشاه کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادمان شاه آشوری در کرمانشاه کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید