کوبا مقام نخست وزیری را دوباره احیا می نماید

مجلس کوبا با حفظ نظام تک حزبی، قانون جدید انتخابات را به تصویب رساند. این کشور در آینده در کنار یک رئیس جمهوری، یک رئیس دولت هم خواهد داشت و آن پست نخست وزیری است که از سال 1976 حذف شده بود.

کوبا مقام نخست وزیری را دوباره احیا می نماید

به گزارش دویچه وله، کوبا نظام تک حزبی خود را حفظ خواهد نمود، اما در این کشور سوسیالیستی با قانون جدید انتخابات، دستکم به طور صوری، تقسیم قدرتی صورت خواهد گرفت. در آینده قدرت میان رئیس نظام حاکم در نقش رئیس جمهوری و رئیس دولت در صندلی نخست وزیر تقسیم خواهد شد.

در سال 1976 در پی تصویب قانون اساسی سوسیالیستی کوبا، پست نخست وزیری حذف شد. در آوریل امسال 2019 با تغییراتی که به قانون اساسی کشور راه یافت و به رأی مردم گذارده شد و به تصویب رسید، قرار شده است که مردم از آزادی های اقتصای بیشتری بهره مند شوند. اما این تغییرات در سال 2024 اجرایی می شوند، یعنی زمانی که دوره انتخاباتی نمایندگان کنونی مجلس به سرانجام می رسد.

با این تغییرات نمایندگان مجلس اجازه دارند تنها دو دوره پنج ساله انتخاب شوند. شمار نمایندگان مجلس از 605 نفر به 474 نفر کاهش خواهد یافت. تعداد کرسی های شورای حکومتی نیز از 31 به 21 کاهش می یابد.

تاکنون نمایندگان مجلس، شورای دولت و رئیس آن را انتخاب می کردند که هم زمان رئیس دولت بوده است. رئیس جمهور فعلی کوبا، پس از دوران فیدل و رائول کاسترو، میگل دیاز کانل نام دارد که از سال 2018 این مقام را در اختیار دارد.

اکنون با تغییرات جدید، نمایندگان مجلس رئیس جمهوری را انتخاب می نمایند که در ماه اکتبر صورت خواهد گرفت و او می تواند برای یک دوره پنج ساله دیگر در مقام خود ابقا گردد. در ماه دسامبر امسال نیز نخست وزیر از سوی مجلس انتخاب خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "کوبا مقام نخست وزیری را دوباره احیا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوبا مقام نخست وزیری را دوباره احیا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید