چرا کم خوابی باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی می شود؟

تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه بودلر کلورادو واقع در آمریکا علت افزایش ریسک سکته و حمله قلبی را در اثر کم خوابی شناسایی کردند.

چرا کم خوابی باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی می شود؟

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار علمی، در این تحقیقات تعیین شد در خون افرادی که خواب شبانه آن ها کمتر از هفت ساعت است، سطح سه نوع تنظیم کننده فیزیولوژیکی یا میکرو آر ان ای که توصیف ژن ها را تحت تاثیر قرار می دهند و نقش مهمی در حفظ سلامت عروق دارند، پایین تر است.

این تحقیقات مکانیزم جدیدی را شناسایی کرده است که سلامت عمومی بدن و قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.

میکرو آر ان ای ها مولکول های کوچکی هستند که مانع توصیف ژن ها در برخی از پروتئین های موجود در سلول می شوند. در واقع این مولکول ها عملکردی مانند ترمز دارند و کمبود آن ها تاثیر زیادی بر سلامت سلول ها دارد.

با وجود توصیه انجمن آمریکایی قلب به داشتن 7 تا 9 ساعت خواب شبانه، حدود 40 درصد از شهروندان آمریکایی دچار کم خوابی هستند و میانگین ساعات خواب شبانه آمریکایی ها در طول یک قرن گذشته 6.8 ساعت بوده است.

اکنون محققان در حال بررسی تاثیر افزایش ساعات خواب شبانه بر افزایش میزان میکرو آر ان ای ها در جریان خون هستند. به اعتقاد محققان میزان این مولکول ها در جریان خون افراد دچار کم خوابی، نقش یک شاخص را برای تشخیص بیماری های قلبی و عروقی ایفا می کند و با استفاده از آن ها می توان روش های تشخیصی تهاجمی فعلی را با یک آزمایش خون جایگزین کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Experimental Physiology منتشر شده است.

علمی**9259**1883

منبع: ایرنا

به "چرا کم خوابی باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کم خوابی باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید