چراغ سبز واشنگتن برای اطمینان خاطر تهران!

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که اقدام تازه آمریکا در عربستان را می توان چراغ سبزی به ایران به منظور اطمینان خاطر تهران دانست.

چراغ سبز واشنگتن برای اطمینان خاطر تهران!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ خاتون شرقی، علی اصغر زرگر کارشناس خاورمیانه در تبادل نظر با وبلاگ خاتون شرقی به خروج پاتریوت های آمریکایی از عربستان برداخت و این اتفاق را به چند دلیل مهم تقسیم نموده که یکی از دلایل آن به طور خاص ایران محتمل است که منظور تقابل یا کاهش تقابل با ایران باشد.

این کارشناس درباره دخیل بودن مساله ایران در خروج پاترویت ها و نظامیان آمریکایی از عربستانو اینکه آیا تنش میان واشنگتن و تهران در این مساله دخیل است گفت: کاستن از سطح تنش ها می تواند عامل مهم دیگری از اقدام آمریکا باشد؛ به نظر می رسد واشنگتن به این قضیه پی برده است که کاهش نیروهایش در منطقه منجر به کاهش تنش ها با کشورهای منطقه یعنی به طور خاص با ایران خواهد شد. در واقع می توان اقدام آمریکا را چراغ سبزی به ایران به منظور اطمینان خاطر تهران دانست. آمریکایی ها در واقع می خواهند نشان دهند که نه تنها درصدد تقویت نیروهایشان در منطقه نیستند بلکه خواهان کاهش نیز هستند تا در آن سو به ایران نیز سیگنال بدهند که در کوتاه مدت هیچ خطری ایران را تهدید نخواهد کرد. در این سو جمهوری اسلامی ایران نیز هیچگاه به دنبال جنگ نبوده و در کوشش است در منطقه و خلیج فارس باعث تحریک ایالات متحده آمریکا نشود و اجازه دهد که واشنگتن راه چاره نهایی و مسالمت آمیز را پیدا کند. آمریکا حتی سعی داشته نیروهای خود را در عراق کاهش دهد و به نوعی با نیروهای مردمی آن کشور نیز کنار بیاید. همانگونه که اشاره شد اخیراً نیز آنها نشان داده اند که به دنبال افزایش نیروی نظامی و درگیری در خلیج فارس نیستند.

در این بین شاید تکاپوی آمریکایی ها برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در تضاد با این مورد دانست؛ اما این موضوع را باید به صورت جداگانه آنالیز کرد. واشنگتن در این مساله به دنبال بستن راه رقبای خود یعنی چین و روسیه است.

مشروح این تحلیل را اینجا بخوانید.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "چراغ سبز واشنگتن برای اطمینان خاطر تهران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز واشنگتن برای اطمینان خاطر تهران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید