پسماند بده خانه ات را بیمه کن

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، ثریا روزبهانی-خبرنگار:ساکنان منطقه 22 در ازای تحویل پسماند خشک می توانند خانه هایشان را در مقابل آتش سوزی و زلزله بیمه نمایند.

پسماند بده خانه ات را بیمه کن

اهالی با شرکت در طرح بیمه در ازای پسماند بدون آنکه بخواهند هزینه زیادی را به خانواده تحمیل نمایند و از درآمدشان مبلغی را برای بیمه کردن خانه و اموالشان بپردازند، فقط در ازای تحویل پسماندهای خشکشان، از خدمات و پوشش های بیمه آتش سوزی برای منازل یا اسباب و اثاثیه شان بهره مند می گردد. این طرح بیش از یکسال است که توسط شهرداری منطقه 22 اجرا می گردد و تاکنون توانسته حدود 50میلیارد تومان از اموال اهالی را تحت پوشش بیمه قرار بدهد. برای آشنایی با طرح بیمه در ازای تحویل پسماند به سراغ احسان خیراتیان صفایی معاون خدمات شهری منطقه 22 رفتیم تا در این باره اطلاعات بیشتری در اختیارمان بگذارد.

طرح بیمه پسماند یکی از جدیدترین طرح های مشارکتی و تشویقی کشور است که برای نخستین بار در منطقه 22 اجرا می گردد. احسان خیراتیان صفایی معاون خدمات شهری منطقه 22 درباره این طرح می گوید: تفاهمنامه ای بین شهروندان به صورت تک واحدی یا مجتمعی با اداره مدیریت پسماند منعقد می گردد. در این تفاهمنامه شهروندان به ازای تحویل پسماند خشک، منازلشان را بیمه می نمایند. در واقع آنها هزینه بیمه آتش سوزی ساختمان شان را با تحویل پسماند خشک به اداره پسماند پرداخت می نمایند.

به گفته صفایی، منزل مسکونی هر شهروند براساس سرمایه، ارزش ملک و وسایل داخلی اش بیمه می گردد. به همین خاطر میزان مبلغ این بیمه برای هر واحد یا مجتمع مسکونی متفاوت و متغیر است، اما در نهایت ارزش بیمه هرچقدر هم باشد، شهروندان با تحویل پسماند می توانند آن را پرداخت نمایند. او می گوید: در این طرح، هر شهروند در ازای تحویل پسماند خشک خود به ارزش ریالی مصوب سازمان مدیریت پسماند شهر تهران از خدمات و پوشش های بیمه آتش سوزی برای منازل، اسباب و اثاثیه منزل خود بهره مند گردد.

همچنین هر شهروند می تواند در حساب دفتری خود با افزایش میزان پسماند تحویلی به خدمات و پوشش های دیگر بیمه ای مانند بیمه زلزله، بیمه نامه های خودرو و حتی بیمه نامه های سرمایه گذاری دسترسی داشته باشد. هرکدام از اقلام پسماند قیمت معینی دارد. مثلاً قیمت پلاستیک با پت یا مقوا متفاوت است. به همین خاطر واحدها برحسب نوع قراردادی، نوع بیمه و میزان پسماند، بیمه می شوند و به هر میزانی که پسماند تحویل بدهند، از مبلغ بدهی بیمه شان کسر می گردد و اداره پسماند این مبلغ را به شرکت بیمه طرف قرارداد پرداخت می نماید. براساس اطلاعات اداره پسماند شهرداری منطقه 22 تاکنون نزدیک به 250 شهروند در این طرح ثبت نام نموده اند.

  • 50 میلیارد تومان از سرمایه اهالی تحت پوشش بیمه

تعداد مجتمع های مسکونی در منطقه 22 قابل توجه است و اجرای این طرح برای ساکنان این مجتمع ها و همچنین اداره پسماند بازده بسیاری دارد. از این رو معاونت خدمات شهری و اداره پسماند شهرداری در کوشش است تا به ساکنان و سرایداران این مجتمع ها نحوه تفکیک پسماند را آموزش بدهد تا آنها هم بتوانند در این طرح شرکت نمایند. تاکنون طبق برآورد اداره پسماند منطقه بیش از 300 درصد از سرایداران مجتمع های مسکونی منطقه 22 در این طرح حضور داشته و با نحوه تفکیک پسماند توسط آموزشگران این اداره آشنا شدند. ارکیده، روژان و یاس از جمله برج هایی هستند که از این طرح استفاده می نمایند.

همچنین در کنار بیمه آتش سوزی و زلزله، ساکنان این مجتمع های مسکونی می توانند از بیمه نامه های مسئولیت و بیمه های آسانسور که سالانه هزینه های بسیار زیادی بابت آنها باید پرداخت نمایند، بهره مند شوند. صفایی درباره مدت زمان بیمه در ازای پسماند می گوید: زمان بیمه ساختمان یکساله یا 6 ماه است که این مدت با توجه حجم بار کم یا زیاد می گردد و بستگی به میزان تحویل پسماند دارد. تاکنون در ازای تحویل پسماند حدود 50 میلیارد تومان از سرمایه اهالی تحت پوشش انواع بیمه نامه های آتش سوزی، سیل، زلزله، صاعقه منازل مسکونی، اداری و تجاری قرار گرفته و بیمه خودرو و بیمه زنان بی سرپرست و بانوان خانه دار هم اجرا شده است.

  • از بیمه آتش سوزی تا شخص ثالث

طرح بیمه ساختمان در ازای تحویل پسماند از آذر سال 96 شروع شده است و همچنان هم ادامه دارد، اما معاونت خدمات شهری به دنبال گسترده و چند جانبه کردن این طرح است. در این باره می گوید: برای آگاهی و اطلاع رسانی اهالی و ساکنان منطقه از اجرای طرح بیمه در ازای پسماند، آموزشگرها اداره بازیافت به در منازل مراجعه می نمایند و به ساکنان توضیحات لازم را ارائه می دهند. همچنین در این زمینـه کلاس های آموزشی مختلفی در مراکز فرهنگی و مکان های عمومی برپا می گردد. تبلیغات محیطی، برپایی غرفه و ارائه بسته های های آموزشی هم از دیگر اقدامات برای آشنایی شهروندان با این طرح است.

در صدد هستیم تا بتوانیم پتانسیل جدید و خدمات بیمه ای بهتری در اختیار شهروندان قرار بدهیم. برای مثال می خواهیم شهروندان علاوه بر بیمه آتش سوزی، از بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه خودرو و ... هم برخوردار شوند. حتی پیشنهاد استفاده از بسته های تشویقی هم برای ساکنان خوش حساب یا برگزیده مطرح شده است. با اجرای این طرح و ارائه بسته تشویقی بین مجتمع های مسکونی رقابت ایجاد می گردد. این رقابت هم به نفع ساکنان و هم به سود شهرداری است. اهالی علاقه مند برای شرکت در این طرح می توانند به اداره مدیریت پسماند بزرگراه کرج، پمپ بنزین ورد آورد شمالی، خیابان آرش کمانگیر مراجعه یا با تماس با سامانه 137 ثبت نام نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "پسماند بده خانه ات را بیمه کن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماند بده خانه ات را بیمه کن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید