همه ریزه کاری هایی که درباره تمیز کردن انواع کفش باید بدانید

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، لکه و سیاهی هایی که روی کفش هایتان جا خوش کرده اند، می توانند به بهانه ای برای خرید کفشی تازه تبدیل شوند. اما دست نگه دارید! قرار نیست بخاطر چند لکه و کمی بو دار شدن کفش هایتان خرج روی دست خودتان بیندازید و جیب تان را برای خرید کفش تازه خالی کنید. در این مطلب همه چیزهایی که باید برای تمیز کردن انواع کفش بدانید را با شما درمیان می گذاریم. فرقی نمی کند که روی کفش چرمتان خراش افتاده یا اینکه کتانی هایتان پر از لکه های سیاه شده اند. ما به شما برای تبدیل کردن کفش های کهنه به نو کمک می کنیم.

همه ریزه کاری هایی که درباره تمیز کردن انواع کفش باید بدانید

تمیز کردن انواع کفش : کفش های ورزشی

مرحله اول

اگر می خواهیدکفش فوتبال را تمیز کنید، ابتدا میخ های کف کفش را در اولین فرصت تمیز کنید و برایسایز کفش های ورزشی، از تمیز کردن کف و لژ کفش شروع کنید. برای این کار معمولا بهابزار خاصی نیاز نیست. با راه رفتن روی آسفالت و زمین های سفت می توانید کف کفش هایفوتبالی را تا اندازه ای پاک کنید. اما وقتی به خانه برگشتید، کف دو لنگه کفش رابه هم بمالید تا چیزهایی که به کف کفش تان چسبیده از آن جدا شود. بعد هم با کمک یکمسواک باقی آلودگی های باقی مانده را از کف کفش تان پاک کنید.

مرحله دوم

کفش های ورزشی، از تمیز کردن کف و لژ کفش شروع کنید. برای این کار معمولا به ابزار خاصی نیاز نیست. با راه رفتن روی آسفالت و زمین های سفت می توانید کف کفش های فوتبالی را تا اندازه ای پاک کنید. اما وقتی به خانه برگشتید، کف دو لنگه کفش را به هم بمالید تا چیزهایی که به کف کفش تان چسبیده از آن جدا شود. بعد هم با کمک یک مسواک باقی آلودگی های باقی مانده را از کف کفش تان پاک کنید.

مرحله سوم

وقتیکف و لژ کفش را تمیز کردید، با یک دستمال خشک و تمیز روی کفش ها را هم تمیز کنیدتا گرد و غبار از روی آن کنار برود و آماده خشک شویی خانگی شود.

مرحله چهارم

اگرچیزی به کفش تان چسبیده که با فشار مسواک نمی توانید آن را پاک کنید، از سوهانناخن کمک بگیرید. اما مراقب باشید که با فشار آوردن به پارچه یا کف کفش آن را خرابنکنید. به آرامی سوهان ناخن را روی آلودگی بکشید تا کنده شود.

مرحله پنجم

برایاینکه بتوانید با خیال راحت کفش های تان را در کمد لباس بگذارید، در یک کاسه کمیپودر لباس شویی دستی و آب بریزید و با برس مسواک کمی از کف آن را کف کفش بکشید.سپس با یک دستمال نمدار تمیز کف کفش را پاک کنید.

مرحله ششم

با یکبرس نرم یا دستمال تمیز، کمی کف را از روی کاسه بردارید و روی پارچه کفش بکشید.مراقب باشید دستمال را زیاد خیس نکنید و تنها کف ها را با آن بردارید. حتی بهتراست که بعد از برداشتن کف هم دستمال را در مشت تان فشار دهید تا مازاد آب آن بیرونبریزد. سپس فورا با یک دستمال تمیز نمدار کف را از روی کفش پاک کنید.

مرحله هفتم

بعداز هر بار استفاده، بند کفش و کفی آن را در کیسه شست و شو قرار دهید و در ماشینلباسشویی بیندازید. کفش های ورزشی مستعد جمع شدن باکتری ها هستند و اگر به تمیزکردنشان اهمیت ندهید، پاهایتان بعد از هر بار استفاده بو خواهند گرفت. یادتان نرودکه هر چند ماه یکبار باید کفی کفش تان را عوض کنید.

تمیز کردن انواع کفش: کفش های چرمی و ورنی

تمیز کردن چرم طبیعی

برایتمیز کردن کفش چرم، دو راه دارید، می توانید آب را با سرکه سفید ترکیب کنید و باپارچه کفش را تمیز کنید، یا اینکه در آب کمی جوش شیرین بریزید و کفش تان را بادستمال آغشته به این محلول تمیز کنید.

تمیز کردن چرم مصنوعی

اگرکفش تان از جنس چرم مصنوعی است، بعد از پاک کردن آلودگی ها مقدار کمی شیشه شور رویآن اسپری کنید و فورا با دستمال تمیز آن را پاک کنید تا خوب برق بیفتد. برای برقانداختن این کفش ها می توانید از کمی وازلین هم کمک بگیرید. اما مراقب باشید بابیش از اندازه چرب کردن کفش، لباس هایتان را چرب نکنید.

تمیز کردن کفش ورنی

اگر روی کفش چرم تان خراشی افتاده، کمی وازلین را روی آن قسمت بمالید. اما کفشورنی را می توانید پس از گرد گیری، با مقدار کمی شیشه پاک کن برق بیندازید.

تمیز کردن انواع کفش : کفش های جیر و نبوک

مرحله اول

ابتدابا یک دستمال تمیز یا برس نرم کفش را پاک و گردگیری کنید. سعی کنید این کار را باسرعت بالا انجام دهید. اگر برس نرم ندارید می توانید از یک تکه ابر برای تمیز کردناین کفش های حساس استفاده کنید.

مرحله دوم

کفکفش را به شیوه گفته شده در مورد کفش های ورزشی تمیز کنید و بندها و کفی را هم درکیسه مخصوص قرار داده و در ماشین لباس شویی بیندازید.

مرحله سوم

کفش نبوک و جیر را تا آنجا که می توانید با دستمال نمدار تمیز نکنید و اگر احساس می کنه آلوده تر از آن است که با دستمال خشک تمیز شود، کمی آب ولرم و سرکه سفید را مخلوط کرده و دستمال را خیلی کم با استفاده از این مایع مرطوب کنید. می بینید که سرکه تنها در تمیز کردن انواع سطوح به کار نمی آید و با کمکش می توانید برخی از کفش هایتان را هم برق بیندازید.

مرحله چهارم

برایپاک کردن لکه روغن از روی کفش جیز یا پارچه ای، روی لکه کمی پودر بچه بریزید و چندساعت برای جذب شدن چربی توسط پودر صبر کنید.

تمیز کردن انواع کفش: کفش های حصیری

برای تمیز کردن کفش هایی که لژ یا بافت حصیری دارند، از مسواک یا برس خیلی نرم کمک بگیرید. مسواک را به ترکیب آب و پودر لباسشویی دستی آغشته کنید و بعد از تمیز کردن حصیر، با دستمال نمدار آن را پاک کنید. مراقب باشید که با فشار دادن مسواک روی کفش به بافت حصیری آسیب نزنید.

ایناشتباهات را انجام ندهید

  • کفش ها را برای تمیز شدن در ماشین لباسشویی نیندازید. اگر روی کفش نوشته شده که قابل شست و شو با ماشین هم هست، حتما آن را قبل از شستن در کیسه مخصوص بیندازید. اگر کفش را در لباسشویی می اندازید، دما را روی 30 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و خشک کن را روی دور تند قرار ندهید.
  • در زمان خشک شدن کفش، داخل آن را با روزنامه پر کنید تا فورم خود را حفظ کند.
  • برای خشک شدن کفش ها هرگز آنها را در معرض نور مستقیم خورشید یا باد گرم سشوار قرار ندهید. این کار به کفش های شما آسیب می زند. بهتر است کفش ها را در دمای اتاق خشک کنید.
  • هرگز کفش ها را به طور کامل خیس نکنید. شستن کفی و بند به شکل جداگانه و شستن لایه رویی کفش را برس مخصوص کافی است و نیازی به شست و شوی کامل کفش نخواهید داشت.
منبع: کتاب کاله

به "همه ریزه کاری هایی که درباره تمیز کردن انواع کفش باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه ریزه کاری هایی که درباره تمیز کردن انواع کفش باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید