مورگان؛ رفیق بی کَلک ایران

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، در تابستان 1290 درگیری های نظامی میان جناح محمدعلی و دولت مشروطه درگرفت و شوستر با اختصاص وام، بودجه لازم برای قشون کشی علیه شاه مخلوع را ماهرانه سامان داد. او عملا یکی از استوانه های جناح دموکرات شده بود.

مورگان؛ رفیق بی کَلک ایران

دکتر مهدی تدینی| یکی از محبوب ترین آمریکایی ها در دل ایرانیان مورگان شوستر است. ماجرای حضور هشت ماهه او در ایران و تلاش هایش برای ساماندهی اوضاع مالی ایران در دوران پرتلاطم پس از مشروطه، فصلی بسیار خواندنی و البته افسرده کننده از تاریخ ایران است؛ و البته رفتار وقاحت بار و انزجارآور روس ها در ماجرای حضور شوستر در ایران، لکه ننگی است که از دامان این همسایه زیاده خواه شمالی پاک نخواهد شد!

شوستر رفیق شفیق ایران بود، دموکرات ها و مشروطه خواهان برای ماندن او کوشیدند، اما سمبه وقاحت روس ها پرزورتر از آن بود که ایران بتواند هزینه ماندن شوستر را با وجود تهدید ها و قشون کشی روس تحمل کند و بنابراین او پس از هشت ماه از ایران رفت. با این مقدمه، نگاهی به ماجرای حضور شوستر در ایران می اندازیم.

اوضاع مالیه ایران در دوران ناصرالدین شاه تا حدی سامان داشت، دخل وخرج نسبتا با هم می خواند. وقتی مظفرالدین شاه آمد اوضاع مالیه روزبه روز بدتر شد. دولت های روس و انگلیس وام می دادند و در مقابل گروکشی می کردند، برای مثال گمرکات را گرو گرفته بودند و موسیو مورنارد بلژیکی در گمرک عملا پیشکار آن ها بود.

انقلاب شد، درگیری محمدعلی شاه با مشروطه خواهان بالا گرفت، نهایتا او عزل و تبعید شد... مجلس دوم شورای ملی تشکیل شد (آبان 1288 تا آذر 1290). خزانه خالی بود، روس ها و انگلیسی ها به هر سو چنگ می زدند و دولتمردان دموکرات به این دو دولت امپریالیست که دو، سه سال قبل ایران را بین خود تقسیم کرده بودند (قرارداد 1907) اعتمادی نداشتند. امید داشتند نیروی مدرن سومی وارد کشور شود و بدون زیاده خواهی اوضاع را سامان دهد.

این قدرت سوم آمریکا بود و قرعه به نام مورگان شوستر افتاد. با تصویب مجلس هیاتی مستشاری از آمریکا برای سامان امور مالی در 1911 (1290 شمسی) راهی ایران شد. وقتی شوستر به ایران آمد، جدیتی از خود نشان داد که دوست و دشمن را غافلگیر کرد.

ایران در شرایط فروپاشی مالی بود. بدهی خزانه سنگین بود و منبع درآمد درستی وجود نداشت، همان درآمد اندک هم بابت بدهی ها یکراست می رفت دست روس و انگلیس. شوستر چاره را در ایجاد نظام مالیاتی دید، اما قوانین مناسبی وجود نداشت. به همین دلیل از دولت درخواست کرد اختیارات ویژه داشته باشد.

دولت و مجلس که به او اعتماد داشتند، در خرداد 1290 قانونی به تصویب مجلس دوم رساندند که شوستر را به عنوان خزانه دار کل به نوعی دیکتاتور مالی تبدیل می کرد. این مصوبه به لایحه بیست وسوم جوزا (خرداد) موسوم شد و دولت روس و انگلیس را شوکه کرد.

صف آرایی موافقان و مخالفان شوستر تا همین جا وضوح یافته بود. دموکرات ها، مشروطه طلبان و ملی گرا ها حامی شوستر بودند، سه گروه هم مخالف او بودند:

اول دولت روسیه و انگلیس که حضور شوستر را باعث محدود شدن فضای عمل خود می دیدند، دوم مقامات فاسدی که به هرج ومرج عادت داشتند و نظم و شفافیت برایشان دردسر بود و سوم متمولان، خان ها و شاهزادگانی که دوست نداشتند مالیات بدهند، آن هم با زور یک آمریکایی! ائتلاف برای اخراج شوستر شکل گرفت.

اما اصلا مگر می شد از مردان بانفوذی که عادت به مالیات دادن نداشتند، مالیات گرفت؟ شوستر چاره را در این دید که برای خزانه ژاندارمری درست کند و این کار را هم کرد. هنگ مخصوصی با حدود هزار نیرو، قوه قهریه خزانه داری شدند. ژاندارمری خزانه هر جا لازم بود، وارد عمل می شد. کار بزرگ دیگری که شوستر کرد این بود که مقرراتی برای کشف و استخراج معادن تدوین کرد تا ایران بتواند درآمدزایی کند.

اما یکی دیگر از کمک های بزرگ او وقتی بود که محمدعلی شاه کوشید با نام جعلی خلیل وارد ایران شود و با حمایت گسترده روسیه با جنگ داخلی به سلطنت بازشود. در تابستان 1290 درگیری های نظامی میان جناح محمدعلی و دولت مشروطه درگرفت و شوستر با اختصاص وام، بودجه لازم برای قشون کشی علیه شاه مخلوع را ماهرانه سامان داد. او عملا یکی از استوانه های جناح دموکرات شده بود.

در اینجا به همین بسنده کنم که او خروجش از طهران را این طور توصیف می کند:

هرگز فراموش نخواهم کرد آن احساسات و تالمات خود را وقتی از خیابان های شلوغ و پرجمعیت طهران که همه مردم به کار خود مشغول بودند گذشتیم و به جاده شوسه خاموش و بی صدا رسیدیم. در آن موقع، وقایع هشت ماه گذشته به قلبم هجوم آورد... آرزوی بسیار و میل مفرطی به خدمت به اهل ایران داشتم...

منبع: فرادید

به "مورگان؛ رفیق بی کَلک ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورگان؛ رفیق بی کَلک ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید