محققان بین المللی نانوماشینی شبیه به پروانه ساختند

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، یک تیم تحقیقات بین المللی با تقلید از طبیعت، نانوماشینی ساختند که دارای ساختاری شبیه به پروانه کشتی است به طوری که باچرخش این پروانه، نانوماشین به حرکت در می آید.

محققان بین المللی نانوماشینی شبیه به پروانه ساختند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ خاتون شرقی، پیشرفت های قرن 21 فناوری نانو می تواند منجر به تولید ماشین های بسیار کوچکی شود که پتانسیل حرکت در فضا های کوچک نظیر سلول های انسانی را دارا است. محققان موسسه علم و فناوری نارا (NAIST) در ژاپن با همکاری گروهی از محققان دانشگاه پاول ساباتیر در فرانسه و ساو وای هالا در دانشگاه اوهایو اقدام به ساخت نانوماشین جدیدی کرده اند.

این نانوماشین دارای پروانه ای است که می تواند در جهت و خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت کند و با این کار از جایی به جای دیگر منتقل شود.

طبیعت بهترین معلم انسان ها است و می توان از آن برای الگو دریافت به منظور ساخت ماشین های کوچک استفاده کرد. برای این کار باید از مولکول هایی استفاده کرد که قادر به تبدیل انرژی نوری، شیمیایی و الکتریکی به حرکت هستند.

جونال رامپن از محققان این پروژه می گوید: برای ساخت برخی نانوماشین ها به طبیعت نگاه می کنیم. مثال های زیادی برای حرکت پروانه ای در طبیعت وجود دارد که در آن میکرواورگانیسم ها از حرکت پروانه ای برای جنبش در محیط استفاده می کنند. نکته جالب این است که این میکرواورگانیسم ها از ساختاری شبیه به پروانه های بزرگ اطراف ما استفاده می کنند.

این پروانه ای که محققان این پروژه ساختند از سه بخش تشکیل شده است. سه تیغه که هریک دارای یک ایندازول است، مولکولی که پنج گروه فنیل و یک اتم روتنیم دارد. این سه تیغه به هم متصل شده و همانند بلبرینگ می چرخد.

یکی از مسائل نانوماشین های مصنوعی این است که برای کار به شرایط بسیار خاصی نیاز دارند در حالی که نانوماشین های طبیعی در شرایط نرمال طبیعی کار می کنند.

برای اثبات این موضوع، این گروه تحقیقاتی از سطح طلا برای حرکت نانوماشین استفاده کردند سطحی که دارای دمای منفی 200 درجه سانتی گراد است، در حالی که اگر دما منفی 275 درجه باشد این نانوماشین چرخش ندارد. در واقع این نانوماشین انرژی گرمایی را به جنبش تبدیل می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان بین المللی نانوماشینی شبیه به پروانه ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان بین المللی نانوماشینی شبیه به پروانه ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید