قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل های آمازون

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، پائولو پائولینو یکی از سرشناس ترین فعالان حفاظت از جنگل های آمازون بود. درخت برهای غیرقانونی او را به ضرب گلوله کشتند. منتقدان معتقدند که دولت برزیل در این میان شریک جرم محسوب می گردد.

قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل های آمازون

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی به نقل از دویچه وله، پائولینو برای حفاظت از جنگل های آمازون مبارزه می کرد.

پائولو پائولینو، فعال بومی محیط زیست در ایالت مارانهائو در برزیل به دست درخت برهای غیرقانونی به ضرب گلوله به قتل رسید. این خبر را مقامات محلی و سازمان مدافع حقوق بشر نجات بین الملل تأیید کردند.

یک فعال محیط زیست دیگر که همراه پائولو بود زخمی شد و با این حال توانست فرار کند. این دو فعال محیط زیست عضو گروه نگهبانان جنگل بودند که می کوشند مانع از ریشه کندن و قطع غیرقانونی درختان مناطقی بشوند که در آن اقوام بومی زندگی می نمایند.

  • محاکمه مجرمان

به گفته دفتر سازمان نجات بین الملل در مارانهائو، دو فعال محیط زیست که از قبیله گوجاجارا هستند از روستای خود خارج شده بودند تا از جنگل آب بیاورند. در آنجا دستکم پنج مرد مسلح آنها را محاصره کردند. به گفته مقامات محلی، پس از این واقعه یکی از درخت برها ناپدید شده است. خبرها مبنی بر اینکه این شخص هم حین حمله به فعالان محیط زیست کشته شده، تاکنون تأیید نشده است.

سرجیو مورو، وزیر دادگستری برزیل، در توییتر نوشت: پلیس تحقیقاتی را در رابطه با قتل پائولو پائولینو شروع نموده است. مورو نوشت کشاندن مسئولان این قضیه به پای میز محاکمه اهمیت دارد.

سازمان گرین پیس نیز حمله مرگبار به دو فعال محیط زیست برزیلی را محکوم نموده است. این سازمان بیان کرد که پائولینوی 26 ساله و همراه آسیب دیده او جوان ترین قربانیان دولتی هستند که از رعایت اصول قانون اساسی سرپیچی می نماید. گرین پیس دولت برزیل را ناتوان از ادای وظایفش در حفاظت از فعالان بومی و مناطق آنها خواند.

  • حفاظت از آمازون در برابر قطع غیرقانونی درختان

سارا شنکر که چند ماه پیش به نمایندگی از جانب سازمان نجات بین الملل از آمازون دیدن نموده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت: پائولینو با وجود اینکه مدام نامه های تهدیدآمیز دریافت می کرد مصمم به مبارزه اش برای حفاظت از جنگل ها ادامه داد. اینکه دولت برزیل به وظیفه خود عمل نمی نماید، باعث می گردد که مردم بومی خودشان کار سخت و خطرناک حفاظت از جنگل را بر عهده بگیرند.

گروه نگهبانان جنگل را قبیله بزرگ گوجاجارا در ایالت مارانهائو بنیان نهادند. اعضای این قبیله بیش از 14 هزار نفر هستند. هدف فعالان این گروه حفاظت از مناطق متعلق به اقوام بومی در برابر قطع درختان و گسترش زمین های کشاورزی است. این گروه از جمله به آتش نشانی برای اطفای حریق در جنگل ها یاری می نماید.

  • خشونت بیشتر در مناطق تحت حفاظت بومیان

منتقدان دولت برزیل، رئیس جمهور این کشور، ژاییر بولسونارو را مسئول افزایش خشونت در مناطق مورد حفاظت بومیان می دانند. به گفته منتقدان، بومیان جنگل آمازون دیگر نمی توانند آزادانه در سرزمین خود حرکت نمایند. هیچ گونه حفاظتی نیز از آنان صورت نمی گیرد و با کسانی که به طور غیرقانونی وارد مناطق بومیان می شوند مقابله نمی گردد.

رئیس جمهور برزیل از ماه ها پیش به دلیل سیاست محیط زیستی مناقشه برانگیزش مورد انتقاد شدید است. این اتهام متوجه اوست که ترجیح می دهد مناطق آمازون مورد تاراج سوداگران قرار گیرد.

بولسونارو در ارتباط نزدیک با لابی صنعت کشاورزی برزیل است و شک دارد که انسان ها مسئولیتی نسبت به وضعیت محیط زیست داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین

به "قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل های آمازون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل های آمازون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید