(عکس) معلولیت الیکا عبدالرزاقی به خاطر سندروم گیلن باره

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، این شب ها سریال سرباز به کارگردانی هادی مقدم دوست از شبکه سه سیما در حال پخش است که یکی از نقش های اصلی آن را الیکا عبدالرزاقی برعهده دارد. اما نکته ای که سؤالاتی را در ذهن بینندگان ایجاد کرده نحوه راه رفتن عبدالرزاقی در این سریال است که مخاطبان پیش از آن متوجه این مسأله در او نشده بودند.

(عکس) معلولیت الیکا عبدالرزاقی به خاطر سندروم گیلن باره

لو رفتن بیماری الیکا عبدالرزاقی در 11 سالگی و معلولیت ایشان

الیکا عبدالرزاقی به تازگی در مصاحبه ای تلویزیونی شرکت کرده که از او در مورد علت ناراحتی پایش در این سریال پرسیده شده. عبدالرزاقی در پاسخ به این سؤال گفته: من در یازده سالگی دچار یک بیماری به نام گیلن باره شدم و بدنم از کمر به پایین فلج شد و پای راستم برنگشت و پای چپ برگشت. آن زمان گفتند این بیماری در مناطق مرطوب زیاد است و در جایی مثل انگلستان زیاد است. خیلی وقت ها از من سؤال می کنند. در لانگ شات های این سریال لو رفتم. مجبور هستم اعتراف کنم. گاهی وقت ها جایی دعوت می شوم و با عزیزان توان یاب صحبت می کنم. من با معلولیت هستم و آدم پیروزی هستم در شغلم. از مردم می خواهم با کسانی که نقص عضو دارند اینطور برخورد نکنید. فکر نکنید این ها نمی توانند پیروز باشند. دلم می خواست یک استند آپ کمدی درباره این مشکلم بنویسم. اما یک بار با ظاهر خودم شوخی کردم و مردم خوششان نیامد احساس کردم پذیرش این را نداریم. در حالی که در دنیا این اتفاق می افتد و کمدین ها با ویلچر های خود شوخی می کنند و چقدر مردم را راحت می کنند.

عبدالرزاقی در ادامه اعلام نمود: آدم صبوری هستم. همیشه از خدا صبر می خواهم، چون در تمام لحظاتی که به من سخت گذشته است اگر صبور نبودم دوام نمی آوردم. همیشه از خداوند اولین چیزی که می خواهم صبر بوده است. ما تا وقتی معروف می شویم فکر می کنند تو یک شب آمده ای و معروف شده ای. نمی دانند بازیگری که در 17 سالگی قرار است هنرپیشه شود و شهرستانی است و از مناسبات این شهر بزرگ چیزی نمی داند یعنی چه.

من از سال 76 تا 78 کار می کردم و کسی من را نمی شناخت. پولی درنمی آوری و کار نمی کنی و باید با حمایت خانواده کار کنی. اگر در این سال ها طلب صبر نمی کردم نمی توانستم دوام بیاورم. رابطه ام با خدا خیلی صمیمانه است.

این بازیگر در انتها گفت: من امسال 40 ساله شده ام و واقعا فکر می کنم اتفاق ویژه ای است. سن خاصی است. قبلا می خواستم درباره موضوع پایم صحبت کنم، اما این اتفاق نیفتاده بود. دوست داشتم درباره اش صحبت کنم و این رخ داد.

سندروم گیلن باره؛ بیماری عبدالرزاقی چیست و چه علایمی دارد

سندروم گیلن باره یک اختلال نادر، اما جدی است که درآن سیستم ایمنی بدن به سلول های عصبی سالم سیستم عصبی محیطی (PNS) حمله می کند. این بیماری به ضعف، بی حسی و گزگز منجر می شود و در نهایت می تواند موجب فلجی شود. علت این بیماری ناشناخته است، اما به طور معمول توسط یک بیماری عفونی مانند گاستروانتریت (التهاب معده یا روده) یا عفونت ریه ایجاد می شود. درمان قطعی برای سندروم گیلن باره وجود ندارد، اما درمان می تواند شدت نشانه های شما و مدت زمان بیماری را کاهش دهد.

این بیماری اغلب دو تا سه هفته پس از ابتلا به صورت یک بیماری ویروسی مثل آنفلوانزا بروز می کند. ابتدا فرد احساس گزگز و مورمور شدن از کف پا ها و نواحی زیر ساق پا کرده و سپس در دست ها نیز این حالت احساس می شود.

سپس بیمار احساس ضعف حرکتی کرده که بیشتر اوقات از نواحی اندام تحتانی شروع می شود و به طور تدریجی اندام های فوقانی را نیز درگیر می کند. در این بیماری اگر به دست ها و پا های بیمار دست بزنیم، از نظر هدایت درک حسی مسئله ای ندارند و قادر به تشخیص تحریک حسی است.

علایم گیلن باره

نشانه های گیلن باره معمولا با بی حسی و ضعف در پا ها شروع می شود (ممکن است شما احساس گزگز شدن داشته باشید). نشانه ها اغلب در عرض مدت کمی حدود چند روز یا چند هفته به قسمت های بالایی بدن کشیده می شود و بازو ها و اندام فوقانی ضعیف و بی حس می شوند.

گاهی اوقات ضعف آن قدر شدید است که بیمار اصلا قادر به راه رفتن نیست و همچنین ممکن است به فلجی کامل بدن بینجامد و حتی بیمار در نفس کشیدن دچار مشکل شود.

بیوگرافی الیکا عبدالرزاقی

الیکا عبدالرزاقی متولد 1358 در شهر رامسر، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است. او فارغ التحصیل آموزشگاه هنری سمندریان و دارای مدرک لیسانس ادبیات نمایشی است. عبدالرزاقی در سال 1391 پیروز به دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر زن کمدی از دوازدهمین جشن سینمایی-تلویزیونی دنیای تصویر برای بازی در سریال قهوه تلخ شد. الیکا عبدالرزاقی و امین زندگانی، دیگر بازیگر مشهور، در سال 1392 با یکدیگر ازدواج کردند.

منبع: فرارو

به "(عکس) معلولیت الیکا عبدالرزاقی به خاطر سندروم گیلن باره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(عکس) معلولیت الیکا عبدالرزاقی به خاطر سندروم گیلن باره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید