طرح جدید آمریکا برای مهاجرت به این کشور ؛ سهمیه کشورها حذف می گردد ، افزایش نگرانی ایرانی ها

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای حذف سهمیه کشوری برای مهاجرت کاری تصویب کرد که می تواند تاثیر منفی بر دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا داشته باشد و آنها را سال ها از خانواده هایشان دور سازد.

طرح جدید آمریکا برای مهاجرت به این کشور ؛ سهمیه کشورها حذف می گردد ، افزایش نگرانی ایرانی ها

وبلاگ خاتون شرقی: این طرح که با عنوان HR 1044 با 365 رأی موافق و 66 رأی مخالف در مجلس نمایندگان به تصویب رسید نگرانی بسیاری برای ایرانی ها و همین طور شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر در آمریکا به وجود آورده است.

به گفته کارشناسان، حذف سهمیه کشورها برای مهاجرت که در این طرح پیش بینی شده است به سود کشورهای با جمعیت بزرگ همچون هند خواهد بود. هند از جمله کشورهایی است که تعداد بیشتری از شهروندان آن در آمریکا مشغول به تحصیل و کار هستند.

قانون کنونی آمریکا با در نظر دریافت جمعیت بسیار بیشتر کشورهای بزرگ، سقفی برای شهروندان آن برای دریافت گرین کارت در سال مشخص نموده است. گرین کارت به شهروندان غیرآمریکایی اجازه موقت زندگی و کار در آمریکا را می دهد.

با توجه به وجود سقف برای صدور تعداد گرین کارت در سال برای کار در آمریکا، کشورهایی چون چین و هند که مهاجر بیشتری به آمریکا دارند، سهمیه ای برای حق کار و اقامت آنها مشخص شده است. در صورتی که HR 1044 به قانون تبدیل گردد، این سقف برداشته می گردد و در نتیجه شهروندان کشورهای با جمعیت کمتر همچون ایران باید زمان بسیار طولانی برای دریافت ویزای کار و گرین کارت صرف نمایند.

این در حالی است که بعضی کارشناسان می گویند این کشورهای بزرگ به وسیله لابی های خود توانسته اند HR 1044 را در مجلس نمانیدگان طرح نموده و به تصویب برسانند.

HR 1044 به طور خاص بر دانشجویان و محققان ایرانی تأثیر منفی خواهد داشت؛ زیرا شهروندی که برای ویزای کار و گرین کارت اقدام می نماید باید در صورت قانونی شدن این طرح، با جمعیت بسیار بزرگ تری از ملیت های کشورهای بزرگ رقابت نموده و زمان طولانی تری که می تواند به 10 سال هم برسد، منتظر بماند.

همچنین با توجه به دستور اجرایی منع سفر از بعضی کشورهای اسلامی همچون ایران، این دانشجویان نمی توانند به کشور رفت و آمد نمایند، مگر اینکه سال های طولانی منتظر بمانند تا گرین کارت خود را بگیرند و بعد بتوانند از آمریکا خارج شوند.

به این ترتیب، ایرانیان مقیم آمریکا به خصوص دانشجویان با توجه به اینکه خانواده هایشان هم امکان رفت و آمد به آمریکا را نخواهند داشت، بیش از 10 سال از دیدار با بستگان خود محروم خواهند شد.

به گفته کارشناسان این مساله، هر نوع تغییر سیاست که منجر به طولانی تر شدن زمان انتظار برای دریافت گرین کارت گردد، تأثیر مستقیم بر ایرانیان خواهد داشت چرا که بیشتر آنها ویزای یکبار ورود دارند و خانواده هایشان به خاطر فرمان منع مسافرت مسلمانان به آمریکا نمی توانند به دیدارشان بیایند.

البته دانشجویان ایرانی در آمریکا امید خود را از دست نداده و می گویند که تبدیل این طرح به قانون هنوز راه پر پیچ و خمی را در سنای آمریکا و کاخ سفید در پیش رو دارد.

به گفته یک دانشجوی ایرانی که نخواست نامش به دلیل حساسیت های داخل آمریکا ذکر گردد، به فعالیت شدید لابی حامی این طرح در کنگره آمریکا اشاره نمود و گفت احتمال تصویب HR 1044 در سنا وجود دارد؛ اما تا آن موقع ایرانی ها در آمریکا با فعالیت خود و تماس دریافت با دفاتر سناتورهای آمریکایی کوشش خواهند کرد که مانع از رأی دادن سنا به این طرح شوند.

وی توضیح داد: البته سنا نگاه سیاسی کلان تری به مسائل داشته و تصویب HR 1044 در سنا می تواند با موانع سیاسی روبرو گردد. به خصوص اینکه سناتورها از منظر رقابت های دو حزب به تصویب این طرح نگاه می نمایند. این به معنای احتمال تصویب 50 درصدی HR 1044 در سنا خواهد بود.

علاوه بر ایرانی ها، بسیاری از شهروندان دیگر کشورها همچون کره جنوبی، پاکستان و بعضی کشورهای اروپایی نیز نگران HR 1044 هستند که روند دریافت گرین کارت کاری را برای آنها پیچیده و بسیار طولانی خواهد نمود اما بر خلاف ایرانی ها، شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر گرفتار قانون منع سفر ترامپ نیستند و می توانند به کشورهایشان رفت و آمد داشته باشند.

انتظار می رود در این هفته سناتور راند پل طرحی در مخالفت با HR 1044 ارائه کند که به گفته آگاهان می تواند تأمین نماینده نظر دانشجویان ایرانی و دیگر ملیت هایی باشد که از این طرح آسیب می بینند.

به گفته بعضی منتقدان HR 1044، این طرح با افزایش شدید ارائه اجازه کار و گرین کارت به بعضی کشورهای خاص پرجمعیت همچون هند که پشتیبانی مدیر گوگل را هم دارد، تنوع و تکثر نیروی کار حرفه ای از بین خواهد رفت.

همچنین مخالفان استدلال می نمایند که افزایش وابستگی به نیروی کار حرفه ای از یک کشور خاص می تواند پیامدهای امنیتی و سیاسی نیز برای آمریکا داشته باشد.

بر اساس گزارش ایرنا و به گفته مهدی عاطفت سرپرست دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، حدود 12 هزار دانشجوی ایرانی در رشته های فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا مشغول به تحصیل هستند.

منبع: چمدان

به "طرح جدید آمریکا برای مهاجرت به این کشور ؛ سهمیه کشورها حذف می گردد ، افزایش نگرانی ایرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جدید آمریکا برای مهاجرت به این کشور ؛ سهمیه کشورها حذف می گردد ، افزایش نگرانی ایرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید