شرایط معین مزد منطقه ای مهیا نیست

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، یک کارشناس حوزه کار معتقد است معین دستمزد منطقه ای تابع شرایط اقتصادی مناطق مختلف است و در حال حاضر زیرساختهای لازم برای منطقه ای کردن دستمزد کارگران در کشور وجود ندارد.

شرایط معین مزد منطقه ای مهیا نیست

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با وبلاگ خاتون شرقی، درباره امکان تعیین مزد منطقه ای در کشور، گفت: در حال حاضر شرایط اقتصادی کشور آمادگی ندارد که به سمت دستمزدهای جغرافیایی و منطقه ای و شناور حرکت کنیم، چون ضمانت های اجرایی قوی در قانون کار برای رعایت آن وجود ندارد و این مساله بیش از آنکه در عمل به کارگران کمک کند موجب سوء استفاده کارفرمایان می شود.

وی ادامه داد: دستمزد منطقه ای تابع شرایط اقتصادی است و تبعیت می کند از شرایط اقتصادی منطقه ای که می خواهیم برای آن تعیین مزد کنیم و سه مولفه بهره وری کارگاه ها و شرایط فعالیت آنها، هزینه های زندگی در مناطق و بخش خصوصی در آن اثرگذار است.

بالا بودن بهره وری موجب افزایش درآمدها

این کارشناس حوزه کار شرح داد: در نقاطی که بهره وری بالا است، صنایع شکوفا هستند و به دنبال بالا بودن بهره وری، درآمدها هم افزایش می یابد و نیروی کار می تواند از مزایای بهره وری در کار استفاده کند.

وی ادامه داد: هزینه های زندگی هم در یک منطقه جغرافیایی متفاوت از دیگر مناطق است. مثلا در کلان شهرها هزینه اجاره مسکن و حمل و نقل گران است ولی در مناطق دوردست و شهرهای کوچک هزینه ها کمتر است.

حاج اسماعیلی گفت: کسانی که نسبت به منطقه ای شدن دستمزد واکنش نشان می دهند به این مساله توجه ندارند و مدام با طرح این موضوع که در همه جای کشور تورم و هزینه ها یکی است نسبت به مزد منطقه ای مخالفت نشان می دهند؛ در حالی که در کشورهای توسعه یافته حتی قیمت کالاها در مناطق مختلف فرق دارد. مثلا قیمت بنزین در یک نقطه از آمریکا با نقطه دیگر متفاوت است چون هزینه حمل و نقل در این موضوع دخالت دارد.

این کارشناس حوزه کار ثبات اقتصادی را یکی از زیرساختهای لازم برای منطقه ای شدن دستمزد مطرح نمود و گفت: اگر شرایط اقتصادی با ثباتی داشته باشیم دستمزد می تواند با رعایت حداقل ها در بخشهای کشاورزی، صنعت و خدمات متفاوت باشد ولی اگر ثبات اقتصادی نباشد امکان اجرای مزد منطقه ای و شناور وجود ندارد.

شکل گیری بخش خصوصی واقعی مبنای تعیین مزد منطقه ای

وی سومین مولفه تاثیرگذار در مزد منطقه ای را حضور بخش خصوصی قوی مطرح نمود و گفت: در حال حاضر بسکمک از کارگاه ها و بنگاه های بزرگ و متوسط یا دولتی اند یا خصولتی و یکی از شرایطی که می توانیم به سمت دستمزد منطقه ای حرکت کنیم این است که بخش خصوصی واقعی در کشور شکل بگیرد لذا مادامی که بخش خصوصی قوی و واقعی به وجود نیامده و دستمزدها را کارفرمای دولتی و خصولتی می پردازد، نمی توانیم از مزد منطقه ای صحبت کنیم.

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، علیرغم آنکه در قانون کار اشاره ای به تعیین مزد منطقه ای نشده اما شرکای اجتماعی می توانند برای تعیین حداقل دستمزد به شکل ملی و منطقه ای و بر حسب نوع فعالیت یا صنعت به توافق جمعی روی بیاورند. برابر ماده 41 قانون کار، شورای عالی کار همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف را بر اساس درصد نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار تعیین می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شرایط معین مزد منطقه ای مهیا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط معین مزد منطقه ای مهیا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید