سونامی سالمندی در ایران تا 30 سال آینده

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به افزایش رو به رشد جمعیت سالمندان کشور، بر ضرورت توجه به راهکارهای پیشگیرانه در مسایلی نظیر بیماری های قلبی عروقی تاکید نمود.

سونامی سالمندی در ایران تا 30 سال آینده

به گزارش ایسنا، دکتر مریم حضرتی در آیین گشایش یازدهمین کنگره قلب خاورمیانه و چهارمین کنگره مداخلات پیچیده قلبی که برگزاری آن تا ششم اردیبهشت ماه در شیراز ادامه دارد، با بیان اینکه رشد جمعیت در ایران به سمت سالمندی پیش می رود و 9 درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند، گفت: تا 30 سال آینده، جمعیت کشور با یک سونامی سالمندی روبرو می گردد، به طوری که مطابق آمار در سال 2030 میلادی از هر چهار نفر، یک نفر بالای 60 سال وجود دارد.

وی اضافه نمود: سرعت رشد جمعیت سالمندی در ایران به اندازه ای بالا و رو به رشد است که باید اقدامات لازم برای پیشگیری از بیماری های مردم را شروع و برنامه ریزی کرد؛ چراکه پیش بینی می گردد رشد جمعیت سالمندی کشور در 30 سال آینده به 22 تا 25 درصد برسد و این امر احتیاج به مراقبت را در جامعه افزایش می دهد.

حضرتی با اشاره به اهمیت مراقبت و ضرورت رشته پرستاری در 10 سال آینده، یکی از دلایل اصلی جذب پرستاران در ایران و دیگر کشورها را همین امر دانست و با تاکید بر نقش پرستاران در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که در راس آن، بیماری های قلبی عروقی است، اعلام کرد: در برنامه ریزی معاونت پرستاری وزارت بهداشت در مراقبت از مردم، در سه سطح پیشگیری برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در این خصوص مطرح نمود: سطح نخست بر حضور پرستاران در آموزش و توانمندسازی مردم تاکید شده که از مهمترین راه های پیشگیری است؛ در سطح دوم، پرستاران ارشد در کلینیک های پرستاری برای آموزش مردم به عنوان یک ضرورت، فعالیت دارند و برای نمونه به آموزش مردم در چگونگی استفاده از دارو می پردازند.

وی افزود: پویش فشار خون برای 119 هزار ایرانی، به مدت سه روز با همت پرستاران سراسر کشور انجام شد که تلاشی به همین دلیل بود، این برنامه بیست و هفتم اردیبهشت نیز از سوی وزارت بهدشت به صورت یک برنامه وسیع در دستور کار قرار گرفته و اجرایی می گردد.

حضرتی با این تاکید که مهمترین احتیاج برای بستری در منزل به مدت طولانی، پوشش بیمه ای مراقبت در منزل است، گفت: برای ارائه خدمات در منزل، هزار مرکز در کشور وجود دارد که 700 مرکز آن فعال است و پوشش بیمه ای در این زمینه شامل پنج بیماری می گردد که در شورای عالی بیمه سلامت پذیرفته شده و در شش استان از قبیل کرمان، همدان، تهران و یزد تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرد.

بنابر اعلام وبدا، معاون پرستاری وزارت بهداشت در انتها ابراز امیدواری کرد که تمام افرادی که احتیاج به دریافت خدمات درمانی در منزل دارند، از پوشش بیمه ای برخوردار شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "سونامی سالمندی در ایران تا 30 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سونامی سالمندی در ایران تا 30 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید