سطح آب رود کارون به صورت شبانه روزی رصد می گردد

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، مدیر پایگاه جهانی سازه های آبی شوشتر: سطح دبی آب کارون به صورت شبانه روزی در حال رصد است و به وسیله ارتباط مستقیمی که با سازمان آب استان خوزستان برقرار شده، آمار روزانه و اطلاعات لازم دریافت و تمهیدات مورد احتیاج به منظور پیشگیری از وارد آمدن آسیب به سازه های آبی شوشتر پیش بینی می گردد.

سطح آب رود کارون به صورت شبانه روزی رصد می گردد

ارسطوزاده معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان و مدیر پایگاه جهانی سازه های آبی شوشتر امروز پنجشنبه 15 فروردین 98 در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ خاتون شرقی با بیان این مطلب گفت: از ابتدای شروع هشدارها و پیش بینی هایی که در مورد سیلاب های سال جاری اجرا شده بود و از آنجایی که بارش با نوروز و تعطیلات این ایام و حضور گردشگران مصادف شده بود، همه همکاران ما در حالت آماده باش بودند و علاوه بر این که مقدمات حضور گردشگران را فراهم می کردند، بازدید میراث جهانی شوشتر و پایش آثار هم مد نظر بود.

او افزود: طی سال های گذشته مرمت ها و استحکام بخشی هایی که در زمان های مختلف رصد شده و احتیاج بود در قالب پایگاه جهانی سازه های آبی شوشتر اجرا شده بود که اگر این اقدامات انجام نمی شد پس از بارش های اخیر به شدت دچار مسائل بسیاری می شدیم.

ارسطو زاده ادامه داد: خوشبختانه پایگاه های جهانی ساختاری دارند که در قالب آن ها می توان شرایط را کنترل و از بروز حوادث پیشگیری کرد.

او یادآور شد: نیروهای مجربی که طی سالیان قبل در این سایت های تاریخی فعالیت می کردند، در مواقع بحرانی و خطر و در شرایط ویژه با تخصص و آگاهی های کامل وارد عمل می شوند.

مدیر پایگاه جهانی سازه های آبی شوشتر به تشکیلات و ساختار سایت های جهانی اشاره نمود و گفت: خوشبختانه در سازه های آبی شوشتر با تجاربی که در زمینه مدیریت و کنترل به دست آمده بود و اشرافی که استادکاران کسب نموده اند سبب شد تا قبل از بارندگی آنچه که لازم و لازم است صورت گیرد.

ارسطو زاده ادامه داد: این اقدامات شامل لایروبی دریچه ها و رفع کردن انسداد های مجاری آب بود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: بیشترین مشکل ما پس از بارش ها و جاری شدن سیلاب کمبود تجهیزات بود. چرا که لایروبی در سایت های جهانی مانند سازه های آبی شوشتر به تجهیزات ویژه ای احتیاج دارد و نمی توان با تجهیزات موجود به درستی اقدام به لایروبی کرد.

او افزود: این موضوع را به سازمان اعلام کردیم که پس از آن معاون میراث فرهنگی کشور در این خصوص قول مساعد دادند.

ارسطوزاده در ادامه اعلام کرد: با وجود این مسائل، همکاران ما با تلاشی مضاعف، با مدیریت مجاری آب و کنترل دریچه ها توانستند خطرات را به حداقل برسانند.

او با بیان اینکه بارش های اخیر سیلاب های عظیمی را ایجاد کرد، گفت: بند و میزان که مقسم آب رود کارون بوده و راهنمایی آب کارون به سمت شرق و غرب شوشتر را بر عهده دارد به زیر آب رفته است.

ارسطو زاده خاطر نشان کرد: سیلاب ها آورده هایی دارند که باعث می گردد کنده های درخت و جزایری که در کارون قرار دارند شسته گردد و در سازه های آبی شوشتر رسوب کند.

مدیر پایگاه جهانی سازه های آبی شوشتر افزود: در حال حاضر هم مشغول کنترل دریچه ها و در کنار آن راهنمایی گردشگران و نصب تابلوهای هشدار و کنترل هستیم. در این راستا با هماهنگی هایی که با اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، ستاد خدمات سفر در شهرستان شوشتر و استان خوزستان و ستاد بحران استان و شهرستان اجرا شده و پایگاه های میراث جهانی استان و شوشتر خوشبختانه تا امروز آسیب جانی در مجموعه نداشتیم.

او در ادامه گفت: هم اکنون به صورت شبانه روزی سطح دبی آب کارون در حال رصد است و با ارتباط مستقیمی که با سازمان آب استان برقرار شده، آمار روزانه و اطلاعات را دریافت می کنیم و پیش بینی و تمهیدات لازم را در نظر می گیریم.

ارسطو زاده به حداقل رسیدن آسیب ها را نتیجه هماهنگی بین ستاد بحران و دستگاه های مربوط به گردشگری دانست و گفت: این در حالی است که بخش عمده این بناها و سازه های آبی به زیر آب رفته و تا بازگشت به حالت طبیعی نمی توانیم آمار درستی از آسیب ها ارائه کنیم.

او به آسیب هایی که سیلاب به صنعت گردشگری استان خوزستان وارد کرد اشاره نمود و افزود: علاوه بر اینکه آسیب های منظری به مجموعه وارد شده که باید به زودی ساماندهی گردد سیلاب ها موجب شد بر خلاف هفته اول تعطیلات نوروز، در هفته دوم شاهد ریزش ورود گردشگران به خوزستان باشیم که در این زمینه بسیاری از فعالان بخش خصوص صنعت گردشگری متضرر و دچار مشکل شدند.

منبع: میراث آریا

به "سطح آب رود کارون به صورت شبانه روزی رصد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سطح آب رود کارون به صورت شبانه روزی رصد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید