ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی افتتاح شد

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، پایان ترمینال سلام فرودگاه امام به بهره برداری رسید

ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی مورخ 1398/3/28 با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی با ظرفیت 5 میلیون مسافر افتتاح شد.

ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی افتتاح شد

پایان ترمینال گالری سلام که با همکاری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی و بنیاد مستضعفان ساخته شده است پس از 10 سال به بهره برداری رسید.

این ترمینال که عملیات طراحی، ساخت و تجهیز آن توسط مهندسان ایرانی اجرا شده سالانه ظرفیت اعزام پنج میلیون مسافر را خواهد داشت.

ترمینال سلام فرودگاه امام نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور است که در زمینی به مساحت 55 هزار متر مربع و در 3 طبقه احداث شده و در شمال غرب فرودگاه امام خمینی واقع شده است.

در ابتدا عملیات ساخت پروژه ترمینال سلام در سال 1388 با هدف احداث ترمینال زیارتی شروع شد. این پروژه تا سال 96 به دلیل کمبود منابع به کندی پیش رفت. به طوریکه تا اواخر سال 96 فقط 34 درصد از آن تکمیل شده بود. در سال 95 به درخواست وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مستضعفان نیز در این پروژه همکاری کرد. بدین ترتیب اولین قرارداد BTL کشور میان بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی در بهمن ماه 95 بسته شد. طبق قرارداد مذکور مسئولیت این پروژه به بنیاد مستضعفان واگذار شد و مقرر شد اصل و سود سرمایه در اقساط 8 ساله از طرف وزارت راه و شهرسازی به این بنیاد پرداخت گردد. به این ترتیب عملیات ساخت پروژه به طور جدی پیگیری شد و در حدود 3 سال باقی عملیات تکمیل شد.

ترمینال سلام جلوه ای از هنر و معماری ایرانی است و بهره گیری از آثار هنری با معماری اسلامی این ترمینال را نسبت به دیگر ترمینال های کشور متمایز نموده است.

با ساخت و بهره برداری ترمینال سلام ظرفیت فرودگاه امام خمینی 80 درصد و به بیش از 13 میلیون نفر افزایش پیدا خواهد نمود. در نتیجه تعداد پروازها و تعداد پذیرش مسافران نیز در فرودگاه امام خمینی افزایش پیدا خواهد نمود، که این امر نیز به توسعه صنعت گردشگری و اقتصاد کشور یاری شایان توجهی خواهد نمود.

ترمینال سلام نخستین ترمینال کاملا هوشمند هوایی کشور است که مطابق با استانداردهای روز جهان ساخته شده است و تمامی تجهیزات آن توسط مهندسان داخلی طراحی و فراوری شده است که همین امر موجب اشتغال زایی برای بیش از هزار نفر شده است.

همچنین با افتتاح ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی، تعدادی از پروازهای داخلی کشور که بین ساعات 12 شب تا 5 صبح انجام می پذیرد به این فرودگاه منتقل خواهد شد و بدین ترتیب کاستی هایی که در پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد در این ساعات وجود داشت جبران خواهد شد.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که به دنبال احداث و راه اندازی ترمینال سلام، طرح جامعی در اختیار فرودگاه امام خمینی قرار گرفته است که طبق آن فاز اول ترمینال ایرانشهر با ظرفیت 25 میلیون مسافر تا پنج سال آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

برای مشاهده ویدیو ترمینال سلام بر روی ویدیو زیر کلیک کنید:

منبع: فلای تودی

به "ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید