اینجا قطب فراوری حبوبات در مناطق سردسیر کشور است

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: خراسان قطب فراوری حبوبات سردسیر کشور از نظر علمی است اما متأسفانه حبوبات ما در غرب کشور فراوری می گردد.

اینجا قطب فراوری حبوبات در مناطق سردسیر کشور است

دکتر جعفر نباتی در گفت وگو با وبلاگ خاتون شرقی و در جریان بازدید وبلاگ خاتون شرقی این خبرگزاری از مخزن نمونه های گیاهی پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی، اظهار کرد: مشکل عمده ای که در فراوری حبوبات وجود دارد، برداشت مکانیزه سخت به دلیل کوتاهی قد آن ها است.

وی اضافه نمود: این منطقه قطب حبوبات سردسیر کشور از نظر علمی است اما متأسفانه حبوبات ما در غرب کشور فراوری می گردد که در این زمینه تعاملات بسیار خوبی با مرکز تحقیقات حبوبات کشور، برقرار و طرح های مشترکی در نظر گرفته شد تا بتوانیم در آینده نزدیک به کشاورزان یاری کنیم.

نباتی با بیان اینکه مخزن نمونه های گیاهی برای تحقیقات استفاده می گردد و ما بر روی این نمونه ها سلکسیون انجام می دهیم، اضافه نمود: به عنوان مثال نمونه های گیاهی را در دماهای پایین قرار می دهیم که اگر در این دما زنده ماندند ژنوتیپ های برتر ما به شمار می روند زیرا مقاوم به سرما هستند و اگر مقاومت نمونه های گیاهی همراه با عملکرد بالا نباشد باید ژنوتیپ هایی را با عملکرد بالا به آن ها منتقل کنیم.

عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد: معمولاً نخود و عدس در اسفند و بهار کشت می گردد و دوره رشد آنها در زمانی است که به آب زیادی نیاز دارند.

وی ادامه داد: به این علت که ما در اقلیم خشک قرار داریم، از عملکرد بالایی در فراوری این حبوبات در اسفند و بهار برخوردار نیستیم. اگر بتوانیم این حبوبات را در فصل پاییز کشت کنیم و این نمونه ها در سرما زنده بمانند، این اقدام باعث می گردد دوره رشد زیادی را در فصل سرد بگذرانند و به محض اینکه هوا گرم شد، رشد آنها تقریباً یک ماه جلو بیفتد. این موضوع منجر به عملکرد بالای فراوری در زمان کوتاه تری می گردد.

نباتی توضیح داد: اگر بخواهیم فراوری پایدار گندم داشته باشیم باید حتماً حبوبات در کنار آن وجود داشته باشد، بنابراین باید حبوبات در تناوب با گندم کشت گردد تا فراوری خود را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اینجا قطب فراوری حبوبات در مناطق سردسیر کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا قطب فراوری حبوبات در مناطق سردسیر کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید