انتقاد بلینکن از نقض آزادی مذهب در کشورها

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، در مراسم ارائه گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در خصوص آزادی مذهب آنتونی بلینکن کشورهایی را متهم به نقض این آزادی کرد. وزیر خارجه ایالات متحده همچنین نسبت به افزایش یهودی ستیزی در جهان هشدار داد.

انتقاد بلینکن از نقض آزادی مذهب در کشورها

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، به نقل از دویچه وله، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در اظهاراتی چین، عربستان سعودی و چند کشور دیگر را به دلیل نقض گسترده آزادی مذهب مورد انتقاد شدید قرار داد.

در مراسم ارائه گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی مذهب در سراسر دنیا در روز چهارشنبه 12 مه (به وقت محلی) بلینکن آزادی مذهب را پایه اصلی یک جامعه آزاد و باثبات دانست و گفت انسان های زیادی در سراسر دنیا بدون داشتن این حق زندگی می نمایند.

وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی اشاره نمود که تنها کشوری در دنیا است که کلیسا ندارد، هرچند بیش از یک میلیون مسیحی در آنجا زندگی می نمایند. همچنین بر اساس گزارش سالانه وزارت خارجه در ارتباط با آزادی مذهب، کفرگویی در عربستان مجازات حبس طولانی مدت دارد.

در این گزارش ادعاهایی نیز علیه ایران درباره مسیحیت و بهائیان مطرح شده است.

بلینکن چین را هم متهم به جنایت علیه بشریت و نسل کشی علیه مسلمانان اویغور و سایر اقلیت های دینی کرد. او همچنین دولت میانمار را مسئول اعمال خشونت امیز اقلیت غیرمسلمان علیه اکثریت مسلمان دانست.

وزیر خارجه آمریکا نیروهای امنیتی روسیه را متهم کرد که پیروان شاخه یاهووای مسیحیت و اقلیت مسلمان را مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

در گزارش سالانه آزادی مذهب وزارت خارجه آمریکا نکات مثبتی هم به چشم می خورد. از جمله لغو قوانین تبعیض آمیز مذهبی در سودان و آزادی صدها زندانی عقیدتی در ازبکستان.

آنتونی بلینکن همچنین نسبت به افزایش یهودی ستیزی در آمریکا و سراسر دنیا هشدار داد. او گفت، گذشته نشان داده که یهودی ستیزی اغلب با خشونت همراه است. وزیر خارجه آمریکا تنفر ضد یهودی را مسئله ای جدی در اروپا و آمریکا دانست.

گزارش سالانه آزادی مذهب در سراسر دنیا از سال 1998 از سوی وزارت امور خارجه ایالات متحده تهیه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انتقاد بلینکن از نقض آزادی مذهب در کشورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد بلینکن از نقض آزادی مذهب در کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید