اختلال شخصیت پارانوییدچرا برخی ها بیش از حد شکاک اند؟

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، مبتلایان اختلال شخصیت پارانویید به تعهد و وفاداری دیگران مشکوک هستند و معتقدند که دیگران از آن ها سوءاستفاده نموده و قصد فریبشان را دارند و به همین دلیل هیچ گاه دوست صمیمی در زندگی نداشته و پیوسته در حال جمع آوری اسناد و مدارک علیه اطرافیان خود هستند تا در زمان مناسب علیه آن ها استفاده نمایند.

اختلال شخصیت پارانوییدچرا برخی ها بیش از حد شکاک اند؟ اختلال پارانویید یکی از اختلالات شخصیتی است. از ویژگی های شخصیتی افراد مبتلا به این اختلال بی اعتمادی و بدگمانی بدون دلیل به دیگران است. بنابه اعلام انجمن روان پزشکی آمریکا این اختلال معمولاً از اوایل بزرگسالی آغاز شده و در مردان شایع تر از زنان است و مانند بیشتر اختلالات شخصیتی، اختلال شخصیت پارانویید نیز به طور معمول با افزایش سن شدت یافته و در دهه 40 یا 50 زندگی به اوج خود می رسد.

مبتلایان به این اختلال معتقدند که دیگران دائماً در کوشش اند تا به آن ها آسیب برسانند و یا دیگران را تهدیدی برای خود می بینند در صورتی که این عقاید آن ها عموماً بی اساس است؛ افکاری مثل خیانت همسر و...

مهم ترین ویژگی مبتلایان به اختلال پارانویید عدم اعتماد به دیگران است که باعث می گردد تا در زندگی روزمره، کار، عملکرد و توانایی آن ها اختلال ایجاد گردد.

بعضی از ویژگی های افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانویید عبارت اند از:

- قادر به بخشش نیستند و کینه نگه می دارند.

- حساس اند و بدون دلیل از دیگران انتقاد می نمایند.

- معمولاً با عصبانیت و سریع واکنش نشان می دهند و فکر می نمایند با خشونت می توانند همه چیز را تحت سلطه خود قرار دهند.

- بدون دلیل به همسر، دوست و اطرافیانشان مشکوک هستند.

- در روابط خود با دیگران سرد و حسود هستند.

- رفتارهایشان خصمانه، سرسخت و بحث برانگیز است.

چه عواملی باعث اختلال شخصیت پارانویید می گردد؟

علت خاصی برای این اختلال معین نشده است؛ اما به احتمال زیاد ترکیبی از عوامل بیولوژیکی و روانی منجر به این اختلال می شوند. همچنین این اختلال در افرادی که در نزدیکانشان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دارند بیشتر دیده می گردد و این نشان دهنده ارتباط ژنتیکی بین این دو اختلال است. تجربه احساسات سرکوب شده و آسیب های جسمی یا عاطفی در دوران کودکی نیز در بروز این اختلال نقش دارند.

چگونگی تشخیص اختلال پارانویید

اگر علائمی که در بالا ذکر شد یک ماه یا بیشتر در فرد طول بکشد گفته می گردد که شخص به اختلال پارانویید مبتلا است. اگر پزشک با آزمایشات تشخیصی مختلفی که انجام داد بیماری جسمی را رد و دلیل جسمی برای علائم پیدا نکرد ممکن است فرد را به روان پزشک یا روانشناس برای تشخیص و معالجه بیماری های روحی روانی ارجاع دهد. روانشناسان و روان پزشکان نیز با استفاده از ابزارهای مصاحبه و ارزیابی های ویژه نوع اختلال شخصیت را معین می نمایند.

سیامک نویری؛ دکترای روانشناسی بالینی در ارتباط با اختلال پارانویید این چنین می گوید: این بیماری به معنای شک و وارسی اعضای خانواده است. بیمار همیشه در پی ثابت کردن بی وفایی و خیانت همسر، مادر، خواهر و سایر اعضای خانواده است و ذهنش سرشار از اطلاعاتی است که به یاری آن، مجرم بودن دیگران را ثابت می نماید. فرد بیمار، از شخصیت آرام و مهربانی برخوردار است. در منظر مردم بسیار مودبانه و متشخص رفتار می نماید. این نوع برخورد سبب می گردد که هیچ کس به بیمار بودن او شک نکند و اگر شکی به همسرش کرد، همه همسر فرد بیمار را مقصر بدانند.

چگونه اختلال شخصیت پارانویید درمان می گردد؟این اختلال مانند یک بیماری مزمن است که به سختی به انواع درمان جواب می دهد و بیشتر مبتلایان به دنبال معالجه نیستند زیرا در خودشان مسئله ای نمی بینند که به دنبال درمان آن باشند.

بی اعتمادی به دیگران یک چالش بزرگ برای متخصصانی است که می خواهند به این بیماران یاری نمایند؛ زیرا اعتماد یک عامل مهم روان درمانی است، از این رو بسیاری از مبتلایان از برنامه درمانی خود پیروی نمی نمایند و حتی ممکن است انگیزه های درمانگران را نیز زیر سؤال ببرند.

درمان پارانویید معمولاً به وسیله دارو و درمان شناختی رفتاری انجام می گردد. داروی خاصی برای درمان این اختلال وجود ندارد ولی با این وجود، ممکن است داروهایی مانند داروهای ضداضطراب، ضدافسردگی و... برای کنترل آن تجویز گردد. رفتاردرمانی نیز به فرد یاری می نماید تا تاثیر افکار غیرمنطقی را کاهش و مهارت های اجتماعی فرد افزایش پیدا کند. اصولاً درمان بر تقویت اعتمادبه نفس، بهبود تعاملات اجتماعی و افزایش حس همدلی و اعتماد متمرکز است.

زندگی با افراد مبتلا به اختلال پارانویید

زندگی با این اشخاص بسیار سخت است و صبر زیادی را می طلبد؛ بنابراین ضروری است:

فرد را نسبت به درمان تشویق کنید

افراد مبتلا به این اختلال به دلیل اینکه از اعتمادبه نفس کافی برخوردار نیستند لذا تمایلی به حضور در جلسات درمانی نداشته و از مصرف داروهای تجویز شده اجتناب می نمایند بنابراین ضروری است آن ها را تشویق کنید تا برنامه درمانی خود را دنبال نمایند.

دوپهلو صحبت نکنید

جملات ساده، کلمات بدون ابهام و همراه باصداقت احتمال سوء تفسیر را کاهش می دهد.

به عقایدشان احترام بگذارید

برای اشخاصی که از این اختلال رنج می برند توهمات، بسیار واقعی است؛ بنابراین با او بحث نکنید تا توهماتش را غیرواقعی جلوه دهید. به او نشان دهید که به عقایدش احترام می گذارید ولی جوری وانمود نکنید که توهماتش واقعی است.

پیش بینی محرک ها

علائم این اختلال با قرار دریافت در شرایط جدید و استرس زا تشدید می گردد. با پیش بینی این شرایط می توانید فرد مبتلا را برای تغییرات جدید آماده و از وخیم شدن علائم جلوگیری کنید.

روی نقاط قوت تاکید کنید

افراد مبتلا به پارانویید بسیار هوشمند و دارای عملکرد بالایی هستند. از او به عنوان یک فرد باهوش یاد کنید و روی صفات و رفتارهای مثبت او تمرکز کنید.

مراقبت سلامتی خودتان باشید

مراقبت از یک بیمار پارانویید مسائل زیادی می تواند به همراه داشته باشد بنابراین سلامتی خود را حفظ کنید، از کار افتادن شما باعث می گردد مراقبت هایتان کمتر گردد، پس استراحت کافی داشته باشید و به تغذیه و ورزش خود اهمیت دهید تا انرژی تان بیشتر شده و بتوانید با افزایش استرس راحت تر روبرو شوید.

به دنبال تعادل باشید

برای رسیدگی به سایر جنبه های زندگی نیز زمان برابر بگذارید. با بیمار در رابطه با مباحثی غیر از بیماری اش تبادل نظر کنید و به یاد داشته باشید که پارانویید فقط یک نگرانی در زندگی شما است و نه نقطه تمرکز شما در زندگی.

آگاهی خود را بالا ببرید

در خصوص انواع پارانویید تحقیق کنید و اطلاعاتتان را بیشتر کنید و سعی کنید علائمی را که مشاهده می کنید و درمانی که روی بیمارتان در حال اجرا است را درک کنید.

منبع: مقالات تبیان

به "اختلال شخصیت پارانوییدچرا برخی ها بیش از حد شکاک اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال شخصیت پارانوییدچرا برخی ها بیش از حد شکاک اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید