احیای تالاب انزلی با موضوع پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، رئیس جهاددانشگاهی کشور، خواهان احیای تالاب انزلی با موضوع پژهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی شد و گفت: با توجه به اعتبارات پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی و دانش، تحقیقات و فناوری موجود در این مرکز برنامه های لازم برای احیای تالاب انزلی وجود دارد.

احیای تالاب انزلی با موضوع پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی

به گزارش وبلاگ خاتون شرقی، حمیدرضا طیبی در دیدار با مجمع نمایندگان گیلان، از واگذاری طرح های فناورانه جدید به جهاددانشگاهی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی اطلاع داد و اظهار کرد: جهاددانشگاهی 31 ماموریت فناورانه دارد.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی طی سه سال آینده در توسعه فناورانه کشور نقش اساسی خواهد داشت، اضافه کرد: جهاددانشگاهی ظرفیت های پژوهشی و فناوری خوبی در حوزه محیط زیست، پسماند و آلودگی آب و... دارد و لذا پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی می تواند فعالیت جدی تری در این بخش داشته باشد.

رئیس جهاددانشگاهی کشور، با تاکید بر لزوم انتقال تکنولوژی زباله سوز به کشور، مطرح نمود: جهاددانشگاهی آمادگی دارد به عنوان سرمایه گذار در پروژه زباله سوز رشت، کار انتقال این تکنولوژی را انجام دهد، زیرا زباله سوزی بسیار حساس است و باید دانش لازم وجود داشته باشد.

طیبی با بیان اینکه همه زباله ها قابل سوزاندن نیستند و می توانند آلایندگی هوایی ایجاد نمایند، گفت: گازهای متصاعد شده ناشی از سوزاندن فلزات سنگین بیماری زا بوده و مردم در درازمدت با مضرات آن روبرو خواهند شد.

وی خواهان احیای تالاب انزلی با موضوع پژهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی شد و اظهار داشت: با توجه به اعتبارات پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی و دانش، تحقیقات و فناوری موجود در این مرکز برنامه های لازم برای احیای تالاب انزلی وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اصلاح نژاد دام سبک و سنگین با هدف بهره وری، گوشت آوری و چربی شیر را یکی از طرح های فناورانه جهاددانشگاهی دانست و گفت: مرکز تحقیقاتی جهاددانشگاهی پایلوت فراوری جنین مرغوب با سرعت اصلاح نژاد بالاست.

طیبی تکمیل زنجیره تکنولوژی پرورش ماهی در قفس از جمله فراوری بچه ماهی، غذای ماهی و داروی ماهی را یکی دیگر از برنامه های فناورانه جهاددانشگاهی دانست و یادآور شد: همچنین به دنبال کشاورزی هوشمند در قالب کشت گلخانه ای برنج و افزایش چین چای هستیم. در حال حاضر کیفیت چای بعد از چین سوم کاهش می یاید، در حالی که هند و سریلانکا به چین 40 و حتی 50 رسیده اند.

وی کار تحقیقاتی را نیازمند اعتبارات مناسب دانست و اظهار داشت: جهاددانشگاهی در حوزه تکثیر گونه های گیاهی و درختی منقرض شده و در حال انقراض اقدامات خوبی انجام داده و پژوهشگران جهاددانشگاهی به وسیله دانش کشت بافت گیاهان اقدام به فراوری و تکثیر مجدد می نمایند لذا می توانیم به صورت یک پروژه تحقیقاتی جنگل های هیرکانی و گیاهان دارویی گیلان را در دستور کار قرار دهیم.

رئیس جهاددانشگاهی کشور، افزایش سرطان در کشور و گیلان را نگران نماینده دانست و تاکید نمود: مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاددانشگاهی(پژوهشکده معتمد) و پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی پیگیر موضوع سرطان در گیلان خواهد بود، اما نیازمند منابع اقتصادی خوبی هستیم که باید توسط مجلس شورای اسلامی در بودجه دیده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احیای تالاب انزلی با موضوع پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای تالاب انزلی با موضوع پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید